Deputatul Vasile Nagy: La mulți ani, Poliției de Frontieră române!

Astăzi se sărbătorește ziua Poliției de Frontieră din România. Este momentul să omagiem o instituie de mare importanță, care își îndeplinește misiunile, de multe ori, în condiții de dificultate extremă, care însă nu-i împiedică pe polițiștii de frontieră să se achite cu onoare și devotament de sarcini.
„Astăzi trebuie să urăm din toată inima un „La mulți ani!” pentru Poliția de Frontieră din România. Despre rolul și importanța acestei instituții a statului român am mai vorbit. Chiar am depus în Parlament o declarație politică dedicată Poliției de Frontieră. Trebuie să spunem că oamenii care activează de multe ori în condiții dificile la frontiera de stat, fie că este vorba de gestionarea unor fluxuri importante de călători, fie de implicarea în gestionarea pandemiei, fie că patrulează de-a lungul graniței pentru a asigura frontiera de stat, își fac datoria fără rabat. Misiunea lor este să apere frontiera țării și exact asta fac. Nu în ultimul rând, trebuie menționat că recentele aprecieri pozitive ale parcursului României spre includerea în Spațiul Schengen au la bază și activitatea fără reproș a Poliției de Frontieră. Permiteți-mi, deci, ca la acest moment aniversar, să urez multe succese și realizări polițiștilor de frontieră români”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.