Ambulatoriul integrat al Spitalului Clinic Județean de Urgență Timișoara modernizat prin bani PNRR

Proiectul de modernizare, extindere și dotare a ambulatoriului integrat de la Spitalul Clinic Județean de Urgență Timișoara a fost implementat cu succes la trei ani de la demararea lucrărilor. Este o finanțare de aproape 14 milioane de lei, bani obținuți prin Programul Național de Redresare și Reziliență, cu parte de cofinanțare din bugetul Consiliului Județean Timiș.
Investiția a vizat modernizarea și extinderea spațiilor ambulatorii, dar și achiziția de echipamente medicale moderne atât de necesare pentru creșterea calității actului medical. De asemenea, au fost create condiții pentru dezvoltarea a cinci noi specialități medicale: boli infecțioase, chirurgie toracică, genetică medicală, geriatrie și gerontologie. Proiectul a prevăzut dotarea cu echipamente de înaltă performanță, cum ar fi sisteme imagistice, de ecografie și aparatură specializată pentru diagnostic și monitorizare, toate acestea contribuind la creșterea preciziei diagnosticului și la reducerea timpilor de așteptare pentru pacienți.
Ambulatoriul integrat al Spitalului Clinic Județean de Urgență Timișoara deservește anual peste 200.000 de pacienți și este una dintre cele mai importante structuri de acest gen din regiunea de vest a țării.