Timișul a început parteneriatul cu unul dintre cele mai puternice centre economice și tehnologice ale lumii
Președintele Consiliului Județean Timiș, Alfred Simonis și Zhu Zhongming, secretar adjunct al Comitetului Municipal Shanghai, au semnat Memorandumul de Înțelegere privind Schimburile Prietenești și Cooperarea între județul Timiș, România și Shangai, Republica Populară Chineză.
Memorandumul reprezintă primul pas pentru stabilirea unui cadru formal de colaborare între cele două administrații. Documentul creează premisele dezvoltării unor proiecte și parteneriate în domenii precum investițiile și comerțul, inovarea, dezvoltarea urbană sustenabilă, protecția mediului, educația și cercetarea, sănătatea, turismul și cultura.
Alfred Simonis, președintele Consiliului Județean Timiș a explicat că prin acest parteneriat se dorește facilitarea accesului companiilor din Timiș către piața chineză, susținerea exporturilor și atragerea de investiții importante pentru dezvoltarea județului Timiș.
Delegația Municipiului Shanghai a reunit reprezentanți ai administrației responsabili de educație și sănătate, agricultură și dezvoltare rurală, cercetare și afaceri externe.

