Culturile din Arad și Timiș sunt afectate de secetă. Situația este dramatică în condițiile în care Timiș-ul ar putea fi primul județ din România în care întreaga suprafață agricolă va fi decretată calamitată. Culturile de porumb sunt total compromise, iar situația ar putea fi similară la floarea soarelui şi soia, a declarat pentru AGERPRES, Gabriel Ilaş, inspector de specialitate în cadrul Direcţiei Agricole. Și producţia de lapte a scăzut deoarece că ovinele şi bovinele nu mai au iarbă de păşunat.
„Presupunem că se va declara zonă calamitată din cauza secetei, pentru că porumbul, cel puţin, arată jalnic, în sensul că, chiar dacă din afară lanul se vede frumos, în picioare, verde, înalt, de jos începe să se usuce, iar ştiuletele are în interior 10-15 până la 50 de boabe. Nu a polenizat. Ştiuleţii vor fi goi de boabe, producţiile vor fi slabe, iar fermierii spun că vor toca planta; dacă vor scoate producţii de 1.000 de kilograme la hectar, vor fi fericiţi. Nu mai vorbim de lanurile joase, care nici nu au mai apucat să se dezvolte ştiuletele. Lanurile respective nu mai au nicio şansă, iar cele care au apucat să vegeteze, nu au mai apucat polenizarea”, a declarat pentru AGERPRES, Gabriel Ilaş, inspector de specialitate în cadrul Direcţiei Agricole.

