În fiecare an, în 28 iulie, se sărbătorește Ziua Ambulanței din România. În anul 1906, dr. Nicolae Minovici a pus în circulație prima „Salvare”, înființând sistemul de asistență medicală de urgență din țara noastră. Primul serviciu de ambulanță s-a numit „Societatea de Salvare din București” și a funcționat sub deviza: „Totdeauna și tuturor, gata pentru ajutor!”. De-a lungul anilor, serviciul s-a dezvoltat, ajungând astăzi să joace un rol important în salvarea de vieți omenești.
„Avem azi ocazia, cu prilejul sărbătoririi Zilei Ambulanței în România, să ne aplecăm gândurile cu recunoștință spre cei care activează în acest domeniu, al medicinei de urgență. Salvatorii din serviciile de ambulanță și-au dovedit priceperea și profesionalismul, salvând milioane de vieți omenești prin activitatea lor neobosită. Mai ales în timpul pandemiei, ei s-au aflat tot timpul în prima linie a bătăliei cu boala, mulți dintre ei plătind abnegația cu care au luptat pentru a salva vieți prin sacrificiul suprem. România are, la ora actuală, un sistem performant de ambulanță dar există încă loc pentru îmbunătățiri. Nouă, clasei politice, ne revine misiunea de a le ușura celor din sistem munca prin îmbunătățirea cadrului legislativ în domeniul în care activează dar și prin asigurarea unui buget corespunzător pentru sistemul sanitar românesc. Să ne plecăm fruntea cu recunoștință în fața celor care lucrează în sistemul de ambulanță și să le mulțumim pentru că veghează pentru sănătatea și viața noastră!”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.

