Astăzi sărbătorim Ziua vânătorilor de munte, un corp de elită din compunerea Armatei Române. La 3 noiembrie 2016, a luat ființă primul batalion al acestei arme, prin transformarea fostei Școli de Schiori București în Vânători de munte. De atunci, acești bravi ostași care au slujit sub drapel în compunerea unităților și subunităților acestei arme s-au umplut de glorie pe câmpurile de luptă unde au acționat. De ziua lor, merită un gând bun și o urare din suflet, de „La mulți ani!”.
„Vânătorii de munte, pe care îi omagiem azi, sunt un corp de elită din structura Armatei Române. Încă de la înființare, ei s-au remarcat prin curaj, devotament și eficiență în luptă. În anii Războiului Reîntregirii, vânătorii de munte români au luptat pentru a apăra trecătorile Carpaților. În cel de-al Doilea Război Mondial, ei au ajuns, luptând, până în Munții Tatra. În zilele noastre, acești militari de elită s-au remarcat în teatre de operațiuni din Kosovo, Irak sau Afganistan, unde au participat la misiuni sub egida ONU sau NATO. Mai puțin vizibili decât alte arme, vânătorii de munte sunt la datorie, veghind liniștea culmilor noastre. Și nu de puține ori, ei răspund „prezent” atunci când sunt chemați să sprijinea acțiuni de căutare a unor rătăciți pe munte, alături de alte structuri civile. De ziua lor, le urez să onoreze, conform frumoaselor lor tradiții, uniforma specială pe care o poartă și să ducă mai departe gloria acestei arme”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.

