Guvernatorul Băncii Naționale a României, Mugur Isărescu, este un om al recordurilor. Un record este perioada de când ocupă acest însemnat post: s-au schimbat guverne, președinți, premieri, doar Mugur Isărescu pare de neschimbat. Inflația a atins recorduri nedorite, băncile fac profituri nesimțite pe spatele românilor, sub umbrela BNR, condusă de Isărescu, iar omul care ar avea misiunea să reglementeze situația nu pare capabil de altceva decât de a încasa sume uriașe de la buget. Mai mult, eternul Isărescu, pe lângă salariul impresionant de la Banca Națională, este și beneficiarul unei pensii speciale de invidiat.

„Banca Națională a României are un rol important în tot ceea ce înseamnă economia și finanțele țării. De politicile sale depind dobânzile, principalii indicatori bancari, cursul de schimb al monedei naționale și, nu în ultimul rând, ținerea sub control a procesului inflaționist. Fără a intra în detalii tehnice, trebuie să reținem că modul în care este gândită politica BNR ne influențează, practic, nivelul de trai. Problema este că BNR este condusă după cu totul alte principii decât cele care țin de interesul național de același etern personaj, Mugur Isărescu. Care, să ne amintim, a cochetat chiar cu ideea de a deveni șeful statului, dar s-a limitat ulterior scurtei sale experiențe politice la conducerea de facto a țării din umbra somptuosului său birou. Românii o duc greu, cu mici excepții, printre care se află și guvernatorul BNR. Acesta încasează de la stat un salariu impresionant (pe care nu a binevoit să ni-l împărtășească în declarația sa de avere), cumulat cu o pensie specială de 193.740 lei, cu 30.612 lei de la Academia Română plus alte câteva mărunțișuri care însă îi ridică veniturile totale la sume la care oamenii de rând nici nu pot visa. În paralel, capul bancherilor români mai este și proprietar de podgorie, colecționează tablouri și bijuterii pentru că, vorba românului, are de unde. Ce îl califică să adune atâția bani? Performanțele BNR se reflectă în performanțele deloc de invidiat ale monedei naționale, în inflația galopantă, în coșmarul pe care îl trăiesc românii care au avut ghinionul să acceseze credite de la bănci, în dezastrul tot mai mare din economia românească. În mod normal, într-o firmă privată, managementul trebuie să plătească pentru ineficiența managerială. La BNR, plătim noi, toți cei care contribuim la buget, pentru veniturile faraonice ale înaltului personaj Mugur Isărescu, pensionar de lux și guvernator etern al unei bănci naționale tot mai anemice”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.

