„Ciudanovița în mișcare” este unul dintre acele evenimente care dovedește vitalitatea comunităților din Banatul Montan. Reușește să aducă oameni împreună care să se bucure de natură și de mișcare în aer liber. Încurajează sportul de masă și garantează amintiri frumoase.
Chiar dacă a fost înnorat și a bătut puțin vântul, au fost destul de mulți cei care s-au înscris la semimaraton. La fel cum a fost un număr mare de oameni care au ales drumeția și traseul de biciclete. Chiar dacă e multă energie pozitivă în jur, am văzut mulți participanți care s-au bucurat de faptul că natura nu se grăbește, că totul e mai tihnit și așezat.
„Ciudanovița în mișcare” este unul dintre cele mai cool evenimente din Banatul de Munte și un prilej extraordinar de a arăta încă o dată frumusețea extraordinară a locului.

