Printre propunerile de așa-zisă reformă și eficientizare a sistemului educațional din România se află câteva care, în loc să eficientizeze un domeniu atât de sensibil, vor aduce prejudicii imense școlii românești. Om cu o experiență academică incontestabilă, ministrul Educației Naționale demonstrează că poate deveni de-a dreptul repetent atunci când se confruntă cu viața reală în domeniul pe care îl păstorește.
„Un ministru al Educației Naționale cu un CV de valoarea celui pe care, pe bună dreptate, îl etalează domnul Daniel David, nu poate să se coboare la un nivel atât de scăzut, așa cum, din păcate, domnia sa a făcut-o atunci când a propus unele măsuri menite, în opinia sa, să revitalizeze școala românească. Nu poți echivala o școală cu o uzină bolșevică și nu poți obliga profesorii să spargă normele la modul stahanovist, așa cum o face Daniel David atunci când vorbește de norme de opt ore, de suplimentarea numărului de copii la clasă, așa cum se întâmpla în comunism. Nu poți da peste cap un sistem promovând astfel de măsuri care vor scădea performanța, vor lăsa oameni calificați fără slujbe și vor decapita managerii unităților școlare din România. Cei direct vizați, profesorii, prin reprezentanții lor sindicaliști, au transmis un document prin care ne solicită, parlamentarilor de Arad, să amendăm proiectul legii care prevede anumite măsuri fiscale, printre care și pe cele vizând Educația. România are nevoie de un sistem de învățământ funcțional, susținut de cadre didactice bine pregătite și motivate, pentru a repara nenorocirile produse de alt sinistru personaj cu al său proiect dezastruos al României educate. Problemele nu se rezolvă din pix, la modul stahanovist. Vom susține fără rezerve orice proiect dedicat reformei reale a școlii în România, care să pună în prim plan în primul rând elevii și pe dascălii lor. Și nu putem aproba asemenea încropiri de genul celor propuse de actualii guvernanți, care vor aduce daune ireparabile sistemului educațional din România. Chiar dacă din opoziție este greu să schimbi mersul unor acte legislative promovate de o majoritate nocivă și insensibilă la nevoile reale ale românilor, nu vom renunța la toate pârghiile legale care ne stau la dispoziție pentru a încerca să îi readucem pe actualii decidenți în limitele rațiunii și bunului simț”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.

