Fifor arată că reforma în educație nu e „la șaibă, tovarăși”

Deputatul Mihai Fifor, președinte PSD Arad arată că reforma în educație nu poate fi pe sintagma „la șaibă, tovarăși”.
„Sunt a treia generație de profesori din familia mea. Vă marturisesc că nu cred că aș fi putut vreodată să mi le imaginez pe bunica sau pe mama altfel decât cu o carte în mână, iar casa – altfel decât plină de copiii care veneau la meditații. Alături de ei am învățat și eu, și sora mea.
Și nu, nici bunicii, nici părinții mei nu au avut șase case. Dimpotrivă. Dar au fost dascăli respectați, care și-au iubit meseria ca pe ceva sfânt. Nu a fost nevoie să le spună cineva să muncească „norma fixă”, opt ore, ca la șaibă. Pentru că, domnule ministru al Educației — pe care până mai ieri vă respectam pentru cariera academică de succes — nu, profesorii nu trag la șaibă.
Dascălii, de la educator la profesor universitar, trebuie să aibă vocație pentru cariera asta. Vocație. Ca preoții. Ca medicii. Nu o ai, nu vei fi niciodată dascăl.
Nu credeam că veți uita vreodată asta. Și cu atât mai puțin că vă veți transforma într-un funcționar obtuz care își desconsideră colegii într-atât, încât ajunge să creadă că performanța în învățământ se obține cu biciul.
Domnule ministru, spre știința dumneavoastră:
În România există sate uitate de lume, unde copiii învață cu suplinitori.
În România nu sunt doar colegii de top.
În România nu sunt doar copii de bani gata.
În România, rata abandonului școlar ne-a propulsat pe un loc „fruntaș” în Uniunea Europeană.
A pleca cu barda după dascăli nu va face nimic altceva decât să distrugă și ce a mai rămas din învățământul românesc — deja contorsionat de nenumăratele „reforme la reforme la reforme”.
Am avut în fruntea țării un megaloman care a vrut „România educată” după mintea lui. A siluit învățământul românesc cum s-a priceput mai bine, culminând cu un Cod al Educației — o formă fără fond.
Dar după toate acestea, nu credeam să văd în țara mea reînviate porniri stahanoviste de genul „la șaibă, tovarăși”.
Acesta nu mai e învățământ.
E doar „revoluție culturală”, if you know what I mean.
P.S. Știți, domnule ministru, care cred că este cea mai mare realizare a mea ca ministru al Aparării Naționale? Redeschiderea, după douăzeci de ani, a Colegiului Național Militar “Alexandru Ioan Cuza” de la Constanța…Liceul de marină, cum a rămas în inimile a mii de tineri care i-au trecut pragul…”, a declarat Mihai Fifor.