George Simion, președintele AUR a declarat că pe agenda vizitei sale în județul Arad se află și întâlniri cu oameni de afaceri. El le transmite antreprenorilor arădeni să nu se teamă de repercusiunile pe care le-ar putea avea. Coaliția actuală PSD-PNL-UDMR deține toată puterea în România și nu ezită să exercite presiuni, inclusiv asupra oamenilor de afaceri. „Noi ne dorim ca mediul de afaceri să fie lăsat să funcționeze. Acum, venind înspre Arad, am aflat de felul în care s-au amplasat camerele de rovinietă de la Nădlac (n.r -Punctul de trecere a frontierei Nădlac II-autostradă), de exemplu. Practic obligă pe toți cei care intră în țară să cumpere rovinietă din Ungaria, să nu o cumpere de la prima benzinărie cum intri în țară”, a declarat George Simion. Președintele AUR a explicat că a avut discuții și cu omul de afaceri Dimitrie Muscă pe tema pestei porcine și a măsurilor luate de guvernanți care în loc să rezolve problema, au preferat să omoare porcii de la Curtici. Radu Ghidău, președinte al Alianței Național Țărăniste a venit cu exemple concrete de presiuni exercitate de către PNL asupra unor antreprenori, membri ai partidului său. „Nu mi se pare normal ca mediul politic PNL din acest județ și din acest oraș să facă presiuni asupra membrilor noștri. Cred că este cazul să punem capăt unor asemenea practici. Nu este normal ca oamenilor să le fie frică că se poate întâmpla ceva din partea președintelui Consiliului Județean Arad sau din partea unui europarlamentar sau din partea unui primar”, a declarat Radu Ghidău. Președintele Alianței Național Țărăniste a dat și un exemplu concret, consilierul local al partidului din comuna Beliu care a fost amenințat că nu va mai primi niciodată lucrări pentru că a făcut o astfel de alegere politică.

