Adrian Alda: Guvernul vrea să sprijine producătorii din sectorul vegetal cu granturi de până la 35.000 euro

Guvernul pregătește o schemă de sprijin pentru producătorii din sectorul vegetal. Este vorba despre ajutoare excepționale, sub formă de grant, pentru susținerea unor cheltuieli angajate în perioada 24 februarie 2022 – 12 august 2022 pentru achiziția de resurse materiale respectiv de produse fertilizante și/sau produse de protecție a plantelor și/sau motorină, necesare în anul 2022 activităților pe suprafețele cu plantații pomicole pe rod și/sau cu arbuști fructiferi și/sau cu plantații viticole pe rod cu struguri pentru vin. Proiectul de hotărâre de Guvern a fost postat la transparență pe site-ul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale.
„O veste foarte bună pentru fermierii din sectorul vegetal: aceștia vor fi sprijiniți cu granturi de până la 35.000 euro pentru susținerea unor cheltuieli angajate în perioada 24 februarie 2022-12 august 2022. Banii urmează să fie alocați prin intermediul APIA. Pe site-ul Ministerului Agriculturii și Dezvoltării Rurale a fost postat proiectul de act normativ care prevede condițiile în care vor fi acordate aceste granturi, cine le poate accesa și ce documente trebuie prezentate pentru a beneficia de fonduri. În perioada următoare, vor fi făcute publice și alte scheme de sprijin pentru fermierii din domeniile viticol, crescători de porc și pasăre. Plățile urmează să fie făcute și pentru ei tot prin intermediul APIA. Documentele sunt încă în lucru la Minister dar se speră ca în cel mai scurt timp să fie finalizate și să fie făcute publice”, a declarat Adrian Alda, deputat PSD Arad, vocea fermierilor arădeni în Parlament.