Problema lucrărilor de dragaj începute de Ucraina în Canalul Bâstroe, care pun în pericol integritatea Deltei Dunării, este tratată total neprofesionist și dezastruos de autoritățile române, Vasile Nagy, deputat de Arad, a susținut în Parlament o declarație politică legată de acest subiect.
„Nu am crezut vreodată că o să ajung să trăiesc asemenea vremuri și o să am experiența de a fi martorul unor paradoxuri sociale care sfidează nu doar inteligența, dar și valorile morale, cât de șubrede n-or fi ele la actuala guvernare. Vreau să readuc în discuție Delta Dunării și anume canalul Bâstroe și aș vrea să vă reamintesc niște evenimente cu caracter factologic care s-au întâmplat relativ recent. Deși organele internaționale au stabilit clar că Ucraina încalcă convențiile internaționale privind mediul și navigația în ceea ce privește lucrările din Delta Dunării, totuși lucrările ucrainenilor pe canal continuă, ba chiar se intensifică. Următoarele organizații internaționale au constatat că lucrările de la canalul Bâstroe încalcă normele internaționale: Comisia internațională pentru protecția Dunării, Convenția de la Ramsar, Convenția de la Berna, Convenția de la Aarhus și Convenția de la Espoo. Toate aceste convenții stabilesc clar că Ucraina încalcă mai multe criterii și principii, iar România are câștig de cauză în toate demersurile pe care le face. Deci România luptă din anul 2004, deci de aproape de 20 de ani pentru a prezerva ecosistemul din Delta Dunării, luptă și câștigă. Nenumăratele sesizări ale organizațiilor internaționale, conferințe, convenții, o muncă nobilă și asiduă de aproape 20 de ani a fost anulată și aruncată la gunoi printr-o singură decizie a Ministerului de Externe condus de domnul Aurescu, care și-a dat acordul pentru tranzitul navelor cu cereale din Ucraina pe brațul Chilia și prin canalul Bâstroe. Decizie făcută cu o ușurință și inconștiență, ceva de speriat. Stau și mă întreb – oare ce avantaj sau beneficiu să aibă România din această decizie? Să-ți bați joc cu atâta ușurință de munca de 20 de ani a predecesorilor tăi, nu seamănă oare aceasta cu o trădare a intereselor de stat? Mă întreb acum, ce a mai rămas al nostru la noi acasă în România, când nici măcar interesele nu mai sunt ale noastre? Gazul? Petrolul? Munții metaliferi? Pământul? Apele? Sunt ale noastre? Mi-aș dori ca acest lucru să îi pună cel puțin pe gânduri, dacă nu să îi sperie pe parlamentarii români, pentru că pe mine personal mă sperie și nu-mi vine să cred că trăiesc astfel de vremuri, vremuri în care trădarea țării se ridică la rang de merit și cinste, iar patriotismul și dragostea de Țară se iau în derâdere”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.

