Sărbătorim astăzi Ziua Drapelului. Aceasta sărbătoare a fost oficial instituită în baza Legii nr. 96, din data de 20 mai 1998. În toată țara sunt organiate manifestări dedicate Drapelului Nțional, Tricolorul, care i-a însoțit pe români în multe momente importante ale istoriei poporului nostru.
„Astăzi, este despre Tricolorul românesc și mai ales, despre semnificațiile pe care cele trei culori, roșu, glaben și albastru, le au pentru toți cetățenii României. De-a lungul istoriei, Drapelul Tricolor a fost martorul multor evenimente remarcabile, care au marcat istoria glorioasă a poporului nostru. Tricolorul i-a însoțit pe ostașii români atunci când au luptat pentru libertatea țării. Și tot el este martor al noii Românii moderne de azi. Sub aceste trei culori trebuie să ne unim, mai ales acum, când trăim momente complicate și când dezbinarea în societate pare tot mai evidentă. Să ne slăvim deci Tricolorul și, cu ocazia Zilei Drapelului, să ne amintim de tot ceea ce a reprezentat și încă reprezintă acesta pentru noi toți”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.

