Pădurile nu sunt doar o resursă, ci o infrastructură vie a statului, un rezervor de stabilitate ecologică, economică și culturală. Ne aflăm în fața unui paradox național, deținem al șaselea cel mai mare fond forestier din Uniunea Europeană raportat la suprafața țării, și totuși suntem în plină criză forestieră. Vasile Nagy, deputat de Arad, a depus în Parlament o declarație politică pe tema pădurilor României.
„Pădurile României acoperă astăzi doar 29% din suprafața teritoriului național, cu mult sub media UE de 43%, iar în fiecare oră dispar aproximativ 6 hectare, sub securea legalității sau a complicității tăcute. Conform Inventarului Forestier Național, anual dispar în jur de 20 de milioane de metri cubi de lemn, din care doar 1% este efectiv interceptat. Însă pădurea este mult mai mult decât masă lemnoasă, este furnizor de stabilitate climatică, cu 30% din emisiile globale absorbite anual, este motorul ciclului apei și protectorul solului împotriva alunecărilor și eroziunii. Ecosistemele forestiere rețin până la 50% din precipitații, reglează temperaturile locale cu diferențe medii de 2°C vara și 1,7°C iarna, filtrează aerul de poluanți industriali și susțin cele mai complexe lanțuri trofice terestre. România are un potențial uriaș de creștere a suprafeței forestiere: zonele degradate, afectate de minerit, de deșeuri sau de eroziune sunt candidate ideale pentru programe de reîmpădurire cu valoare multiplă: ecologică, estetică și turistică. În Transilvania, 37% din terenuri sunt împădurite, dar în zona de câmpie, cifra coboară la un tragic 5%. Aceasta nu este o realitate naturală, ci o alegere politică și economică greșită. Viitorul pădurilor României nu va fi decis nici de emoția publică, nici de inerția legislativă, ci de capacitatea noastră de a integra știința, etica și interesul public într-un model forestier echilibrat, funcțional și predictibil. Pădurile nu mai pot fi tratate ca o moștenire inertă, ci ca un partener strategic în menținerea suveranității ecologice și rezilienței climatice a țării. Într-o lume în care resursele se epuizează, iar aerul curat și apa devin monedă de schimb geopolitic, aurul verde nu e un slogan. Este garanția că România va avea un viitor”, a precizat Vasile Nagy, deputat de Arad.

