2661 copii născuți la noua Maternitate din Timișoara

Noua Maternitate din Timișoara este o investiție considerată de strategie pentru oraș. Timp de 7 luni de zile, aici au venit pe lume 2661 nou-născuți.
Într-un context sanitar de criză, generat de închidere bruscă a Maternității „Odobescu”, Spitalul Clinic Județean de Urgență „Pius Brînzeu” Timișoara a devenit, timp de 7 luni, singurul punct de sprijin pentru gravidele din oraș și din întreaga zonă de vest.
În această perioadă, 2661 copii au venit pe lume în noua maternitate, într-un ritm alert, cu gărzi care au înregistrat uneori și 20 de nașteri într-o singură zi.