POT acuză racolări pe bani

Partidul Oamenilor Tineri (POT) condamnă ferm operațiunea de racolare a parlamentarilor suveraniști orchestrată de PSD și PNL, prin care încearcă, prin promisiuni ilicite de bani, acordare de subvenții din bani publici și alte foloase necuvenite, să submineze și să decredibilizeze mișcarea suveranistă din România.
„Această schemă de corupție politică urmează un scenariu bine-cunoscut: parlamentarii sunt ademeniți cu promisiuni financiare și funcții, fiind instruiți să declare că „nu se mai regăsesc” în partidele lor. Într-o primă fază, aceștia se retrag ca parlamentari neafiliați, pentru ca mai apoi să fie regrupați într-un așa-zis „grup parlamentar suveranist”, controlat din umbră de PSD și PNL.
În spatele acestor racolări stă o rețea de interese obscure, iar dovada că PSD și PNL sunt artizanii acestei operațiuni murdare reiese din faptul că doar prin voturile lor poate fi schimbat regulamentul parlamentar prin care se poate acorda subvenția pentru partidele politice, permițând astfel consolidarea unui nou grup de interese. Este o manevră evidentă, menită să mascheze adevărata față a acestui troc politic de culise.
Mai mult decât atât, parlamentarii racolați au primit promisiuni de sume cuprinse între 200.000 și 300.000 de euro pentru a-și trăda partidele și electoratul. Îi avertizăm public pe toți cei care au fost contactați că se expun riscului de a deveni penali și șantajabili, iar cariera lor politică va fi compromisă definitiv. Vor ajunge să facă parte dintr-un sistem în care cuvântul lor nu va conta, fiind simple marionete ale celor care le-au cumpărat loialitatea. Mai grav, nu își vor mai putea privi în ochi oamenii care le-au acordat votul, pentru că îi vor fi trădat pe cei care le-au dat încrederea lor”, a declarat Anamaria Gavrilă, președinta POT.