Deputatul Vasile Nagy: La mulți ani, Arad, la mulți ani, arădeni!

0

Aradul a ajuns la moment aniversar: în 22 august, sărbătorim Ziua Aradului. La 22 august 1834, Aradul a primit oficial statutul de Oraș Liber Regesc, moment extrem de important pentru dezvoltarea sa ulterioară. Prin hotărâre de consiliu local municipal, s-a stabilit ca 22 august să devină Zi a Aradului, în semn de omagiu pentru însemnătatea pe care a avut-o evenimentul memorabil din august 1834. Primăria onorează aniversarea printr-o serie de manifestări, întinse pe parcursul mai multor zile.
„Astăzi este despre Arad și arădeni. Momentul 22 august 1834 a fost extrem de important pentru dezvoltarea orașului nostru. Statutul de Oraș Liber Regesc a oferit condițiile pentru ca Aradul să devină un important centru industrial și comercial. În 22 august sărbătorim Ziua Aradului, în semn de recunoștință pentru însemnătatea acestei date în istoria orașului nostru. Din păcate, trebuie să constat din nou că Primăria nu se ridică la înălțimea așteptărilor arădenilor pentru a serba cum se cuvine Ziua Aradului. Un program întins pe prea multe zile, diluat și fără capete de afiș care să ridice nivelul manifestărilor și, ca de obicei în ultimii ani, debandadă în trafic. Prin blocarea unei părți a Bulevardului Revoluției pentru amplasarea unor gherete care în timpul zilei nu prea interesează pe nimeni, s-au produs blocaje suplimentare de trafic în condițiile în care există și alte lucrări care afectează circulația rutieră în zona centrală. Una peste alta, arădenii ar fi meritat cu mult mai mult pentru a onora cum se cuvine Ziua Aradului”, a declarat deputatul Vasile Nagy, președintele organizației județene Forța Dreptei Arad.

LASĂ UN COMENTARIU

Please enter your comment!
Please enter your name here