Astăzi are loc la Timișoara deschiderea oficială a programului Timișoara – Capitală Europeană a Culturii 2023. Este vorba despre un eveniment major atât pentru România cât și pentru Vestul țării, deoarece toată această zonă este parteneră în acest program axat pe Timișoara. Surprinzător, șeful statului, președintele Klaus Iohannis, nu va fi prezent la manifestările de la Timișoara.
„Președintele Klaus Iohannis dă încă o dovadă a faptului că agenda sa personală nu are nimic în comun cu agenda României. Pentru țara noastră, faptul că timp de un an de zile un oraș va fi Capitală Europeană a Culturii este extrem de important. Klaus Iohannis știe foarte bine însemnătatea acestui fapt pentru că în fosta sa calitate de primar al Sibiului a fost implicat în toate manifestările găzduite de acest oraș care a fost, la rândul său, Capitală Europeană a Culturii. Cu toate acestea, Klaus Iohannis pur și simplu boicotează deschiderea oficială a programului Timișoara – Capitală Europeană a Culturii. Vor fi prezente cu această ocazie înalte personalități, premierul Nicolae Ciucă, comisarul european Adina Vălean, Custodele Coroanei Române, MS Margareta, însă șeful statului are, probabil, alte treburi cu mult mai importante de făcut. Pentru întreg vestul țării, care este partener la organizarea manifestărilor dedicate Capitalei Europene a Culturii, gestul președintelui este ofensator. Dar, vorbind despre Klaus Iohannis, constatăm că nu este nici prima și, cu siguranță nici ultima ocazie în care ne demonstrează că interesele sale obscure pot fi mai importante decât interesele legitime ale românilor”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.

