Deputatul Vasile Nagy: Avem parte de vizite politice de lucru la Arad

Aradul s-a bucurat astăzi de vizita unor înalte figuri ale Executivului, premierul Nicolae Ciucă și ministrul Administrației și Internelor, Lucian Bode. Am fi crezut că ospeții vor aduce unele răspunsuri la întrebări pe care arădenii și le pun de mult, cum ar fi, de exemplu, cea privitoare la mersul anchetei privind uciderea omului de afaceri Ioan Crișan. Din păcate, cei doi reprezentanți guvernamentali au preferat doar reprize de fotografii electorale și marcarea unor momente legate de un contract așteptat de prea mulți ani de arădeni.
„Premierul Nicolae Ciucă și ministrul Lucian Bode trec astăzi prin Arad. Dacă nu ați știut ce vizită însemnată urma să primească Aradul, cu siguranță v-ați dat seama, dragi arădeni, atunci când semafoarele au trecut pe galben intermitent și traficul auto a luat-o razna prin oraș. Cei doi au asistat la semnarea contractului privind întregirea centurii Aradului. Un moment trist și jenant pentru administrația arădeană a fost transformat, astfel, în mare reușită. Trist și jenant, deoarece a fost nevoie de ani de zile în care lucrurile au stagnat din cauza incompetenței celor care nu au știut cum să întocmească documentațiile cerute. Pentru că la Arad se află și ministrul Internelor, Lucian Bode, ne-am fi așteptat ca domnia sa să ne anunțe cu bucurie faptul că ancheta crimei căreia i-a căzut victimă omul de afaceri Ioan Crișan, ucis acum aproape un an și jumătate, înaintează bine. Din păcate, nu a fost cazul. Mai așteptăm. În locul explicațiilor, vedem doar o vizită de lucru politicianistă, orchestrată de PNL Arad pentru mai marii partidului de la București, pentru a încerca, probabil, să îndrepte imaginea tot mai boțită pe care acest partid o are în fața electoratului. Efectuată, evident, pe bani publici”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.