Nicolae Robu anunță o nouă amendă uriașă

Fostul primar al municipiului Timișoara a anunțat o nouă amendă pe care a luat-o Primăria condusă de Dominic Fritz. „35.5 milioane euro e mult să iei amendă pentru o viață, darămite pentru 1.5 ani! Iată, a doua amendă de milioane, de data asta de 14.5 milioane euro este certitudine! Reamintesc, ea vine după o alta de 21 milioane euro! Oare nici când prejudiciile create ating asemenea cote -35.5 milioane euro doar din cele două amenzi!-, acești indivizi catastrofali pt oraș, FRITZ și LAȚCĂU nu vor fi RIDICAȚI?! Chiar nu contează, în cazul Fritz: nici declarațiile în fals și uzul de fals din dosarul de candidatură, atât de ușor de dovedit, nici deținerea și exercitarea CU UZURPARE (!!!) a funcției de Primar, prin sfidarea Codului Administrativ, nici abuzurile de la angajări, nici abuzurile față de angajați, nici abuzurile în adoptarea de HCL-uri, nici denaturarea licitațiilor -sunt notorii presiunile puse pe funcționari în acest sens-, nici atribuirea directă de contracte către firme cu un angajat sau fără niciunul -peste 10 astfel de atribuiri au apărut în presă, cu toate datele!-, nici abuzurile conexe proiectului „Timișoara Capitală Culturală Europeană”, nu contează chiar nimic?! Și nu contează, oare, pt că el e cetățean german și / sau pt că așa cer, prin presiune pe instituțiile judiciare, forțele oculte care l-au adus aici, în misiune?! Folosesc acest termen, pt că dl Fritz nu se comportă ca un Primar -de fapt, nici nu e, nici după lege, nici după bunul simț, pt că Primarul este un membru al comunității, el nu e!-, ci ca un Guvernator de Colonie, reprezentant al Statului-Metropolă, nicidecum al comunității locale! Nu pot să nu mă întreb: Mai au ei, cei doi, curajul, oare, să apară între oameni?! Întrebarea e retorică, știu, de fapt, că ei nu mai au de mult acest curaj!”, a scris Nicolae Robu pe pagina sa oficială de politician.