Vămile din vestul țării, în special cele arădene, Nădlac I și II, Turnu și Vărșand, au fost asaltate în ultimele zile de zeci de mii de cetățeni români care se întorc în țară pentru a petrece sărbătorile alături de familie. Cozile la intrarea în țară au atins dimensiuni kilometrice iar timpii de așteptare au fost chiar și de 10-12 ore. Mai grav este că în punctele de control al trecerii frontierei lipsesc utilități elementare pentru cei care stau la cozi iar informațiile despre formalitățile care trebuie îndeplinite în condiții de pandemie au fost insuficiente. Trei deputați AUR, Vasile Nagy, Constantin Titi Stoica și Ciprian Ciubuc s-au deplasat la Nădlac pentru a vedea care este situația la fața locului și pentru a discuta cu factori de decizie de la nivelul DSP Arad și DSU Arad. În urma acestor discuții, a fost semnat un proces verbal care conține un set de măsuri care pot fi adoptate de urgență pentru a reduce timpii de așteptare și a face tranzitarea vămilor mult mai suportabilă.
„Împreună cu colegii mei, deputatul de Timiș, Constantin Titi Stoica și deputatul de Brăila, Ciprian Ciubuc, ne-am deplasat la vama Nădlac unde am văzut cu ochii noștri de condiții dificile au de suportat românii care se întorc în țară de sărbători. Am vorbit cu multe persoane, care ne-au povestit calvarul de la intrarea în țară: cozi de multe ore, așteptare greoaie, lipsă de informații și mai ales, condiții cu totul de neacceptat din punct de vedere igienico-sanitar. Alături de colegii mei am discutat un set de măsuri urgente pentru a îmbunătăți situația, cu directorul DSP Arad, dr. Horea Timiș și prim-adjunctul ISU Arad, col. Cătălin Pintea. Apreciem deschiderea acestora față de problemele semnalate dar și dorința de a găsi soluții care să facă așteptarea din vamă mai suportabilă. Am semnat un Proces verbal, la sediul DSP Arad, privind soluții de îmbunătățire și eficientizare a activităților din punctele de frontieră în această perioadă. Printre alte măsuri propuse, amintesc amplasarea de toalete ecologice (10 în Nădlac II, 6 în Nădlac I și câte 4 în Turnu și Vărșand), amplasarea unui panou electronic de informare pentru cetățeni la intrarea în vamă cu informații privind regulile de intrare în România în această perioadă, semnalizare, chestionar online, organizarea unui spațiu de așteptare după intrarea în vamă dotat cu căldură, ceai (fântână), apă caldă și înființarea unui centru de testare PCR cu timp de așteptare 6 ore (Arad deține infrastructura tehnica și resurse umane cu costuri zero, doar este nevoie de aprobare container medical pentru recoltare). De asemenea, s-a propus o bandă dedicată femeilor gravide și persoanelor cu copii sub 3 ani, așa cum a mai existat în cazurile fluxurilor mari și timpilor mari de așteptare. De asemenea, s-a propus un call-center cu un număr telefonic dedicat pentru informarea cetățenilor asupra condițiilor din vamă. Pentru că alții nu au găsit de cuviință să discute direct cu românii din imensele cozi de la intrarea în România, am făcut-o noi. Și am făcut chiar mai mult, am identificat soluții, am discutat cu factori de decizie și am trimis o notă asupra acestor probleme premierului Nicolae Ciucă, ministrului Sănătății, Alexandru Rafila, ministrului MAI, Lucian Bode și șefului DSU, secretarul de stat Raed Arafat. Vom monitoriza în continuare situația și la nevoie vom reveni”, a declarat Vasile Nagy, deputat AUR Arad.

