Simonis cere să se dea drumul la investiții în Timiș

Alfred Simonis, președinte PSD Timiș arată că politicienii din Timiș nu reușesc să facă un front comun atunci când este vorba despre problemele Timișoarei.
“Timișoara are un specific aparte. Toate celelalte mari orașe, județe, toate, fără excepție, au reușit să strângă oamenii politici în jurul unei idei. Că s-a numit autostradă, că s-a numit Sibiu – capitală culturală, că s-a numit un spital regional, că s-a numit o investiție majoră – o sală polivalentă, un stadion, s-au strâns toți liderii politici în jurul ideii și au mers împreună. N-are importanță cine e primar, n-are importanță cine e președinte de consiliu județean, n-are importanță cine e la guvernare. Vin împreună, pentru că își dau seama că locuiesc ei și familiile lor în acele orașe și cei care i-au votat. Din păcate, noi ne-am certat cinci ani de zile pe locul în care se va construi sala polivalentă, să fie la marginea Timișoarei sau să fie lângă stadion. Argumente erau pro și contra din ambele tabere, dar asta a însemnat cinci ani de întârziere și astăzi ne plângem că nu avem o sală importantă unde să putem face un festival, de exemplu, în anul – Timișoara Capitală Europeană a Culturii. Să lăsăm orgoliile la o parte și să dăm drumul la investiții!”, a declarat Alfred Simonis, președinte PSD Timiș și lider al grupului parlamentar social-democrat din Camera Deputaților.