Deputatul Vasile Nagy: Astăzi, vorbim despre Brâncuși și universalitatea spiritualității românești

Ziua de 19 februarie este declarată drept Ziua Națională Constantin Brâncuși, în memoria titanului culturii universale care a văzut lumina zilei la 19 februarie 1876 în satul gorjean Hobița. În această zi, este momentul să ne dedicăm gândurile artistului care a marcat, ca nimeni altul, arta modernă.
„Vorbind despre Brâncuși, vorbim despre universalitatea spiritualității românești. Acest mare artist, plecat din Hobița Gorjului pe malurile Senei, a adus în atenția lumii cultura românească. Brâncuși este, după cum spun specialiștii, un adevărat Părinte al sculpturii moderne. Geniul său a reușit să atingă esențele cele mai fine prin operele sale de o inestimabilă valoare. Deși mare parte din viață și-a petrecut-o departe de plaiurile natale, Constantin Brâncuși nu a încetat nici o clipă să simtă românește. I s-a făcut o mare nedreptate în anii de început ai regimului comunist când statul român a refuzat să-i primească operele, numindu-i sculptura decadentă și nepotrivită cu idealurile comuniste. Acum, operele sale, intrate în patrimoniul universal, îmbogățesc multe colecții de artă. Dar și România se poate bucura de câteva creații ale marelui artist, printre care nu putem să nu amintim Masa Tăcerii, Poarta Săritului sau Coloana fără de sfârșit, aflate în capitala Gorjului său natal. Cu ocazia Zilei Naționale Constantin Brâncuși, este deci potrivit să ne îndreptăm un gând de recunoștință față de tot ce a însemnat geniul acestui mare creator nu doar pentru arta românească, ci pentru cultura universală. A venit momentul ca Patria să îi acorde geniului sculpturii moderne omagiul cuvenit”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.