Nica face anunțul: ședința Comisiei CIVEX la Timișoara

Liberalul Alin Nica a făcut anunțul: ședința Comisiei CIVEX va avea loc la Timișoara. „În anul Capitalei Europene a Culturii, Timișoara va găzdui ședința Comisiei CIVEX din cadrul Comitetului European al Regiunilor, cât și conferința pe tema consolidării cetățeniei europene. Am reușit să obțin votul majorității membrilor Comisiei de a găzdui reuniunea la Timișoara, în perioada 18 – 19 septembrie 2023. Conferința va reuni politicieni europeni, naționali, locali, experți de nivel înalt într-un dialog relevant cu cetățenii și actorii sociali. Un eveniment de o asemenea anvergură va pune întreaga regiune în lumina reflectoarelor. Tema propusă și agreată de membrii comisiei, consolidarea cetățeniei europene prin promovarea identității europene și a valorilor democratice, oferă un cadru de dezbatere pe domenii actuale, precum democrație, educație, cultură și tineret. Vom avea oportunitatea de a promova Timișul, de a arăta și pe această cale că județul nostru îmbrățișează și se ghidează după valorile care stau la baza familiei europene”, a declarat Alin Nica.