În 5 octombrie sărbătorim Ziua Mondială a Educației. Este un moment important, în care trebuie să ne gândim cu recunoștință la toți cei care au misiunea de a educa, de a răspândi cunoaștere. Din anul 1994, s-a decis ca în această zi să fie apreciată munca dascălilor, a profesorilor din întreaga lume.
„Ne aplecăm astăzi, cu ocazia Zilei Mondiale a Educației, cu apreciere și recunoștință către toți profesorii și cadrele didactice, al căror rol este atât de important în societate. Trebuie să ne amintim, azi mai mult ca oricând, cât de nobilă este misiunea lor. În contextul actual din România, în care educația suferă reforme structurale, este cu atât mai necesar să punem rolul profesorului, al educatorului, la locul potrivit. Nu este vorba doar de faptul că astăzi școlile rămân închise iar dascălii și elevi au parte de o zi liberă. Este nevoie să conștientizăm de ce a fost nevoie ca societatea să le aducă un omagiu profesorilor, cadrelor didactice de pretutindeni. Munca lor, în fața catedrei, cunoștințele pe care le propagă în rândul tinerei generații, modul în care modelează caracterele în formare, toate acestea sunt pilonii pe care se clădește viitorul țării noastre. Și de aceea, nu doar în 5 octombrie ci în fiecare zi, trebuie să ne cinstim și respectăm profesorii și educatorii”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.

