Se încearcă salvarea Termocentralei Paroșeni

O ședință de lucru a Comisiei Economice a Senatului condusă de senatorul Daniel Cătălin Zamfir, s-a desfășurat în Valea Jiului, la sediul Sucursalei Electrocentrale Paroșeni. Întâlnirea a fost una menită să clarifice unele aspect legate de situația Termocentralei Paroșeni și minele Lupeni și Lonea, care se află încă în exploatare.
Laurențiu Nistor, președinte al Consiliului Județean Hunedoara, în cadrul unei intervenții, a subliniat că situația celor trei entități trebuie tratată cu maximă seriozitate și responsabilitate. Acesta le-a atras atenția celor din conducerea Complexului Energetic Hunedoara și Ministerului Energiei că, la ora actuală, există capacitatea de a extrage 300 de tone/zi de cărbune de la suprafață, din haldele de steril, aspect ce nu ar trebui neglijat.
Întâlnirea a avut loc la inițiativa senatorului PSD de Hunedoara, Cristian Resmeriță, în încercarea de a salva termocentrala de la închidere, dar și pentru a obține prelungirea activității minelor Lupeni și Lonea, dincolo de termenele convenite cu Comisia Europeană.