Ionuț Gârtoi este președinte PSD Reșița. El a fost ales în cadrul Conferinței locale PSD Reșița. De asemenea, a fost aleasă și noua echipă de conducere.
La Reșița a avut loc Conferinței locale PSD Reșița, cu participarea a peste 600 de persoane. A fost ales președinte al PSD Reșița, Ionuț Gârtoi și noua echipă de conducere: Florentina Stîngu, Flavius Lupșe, Caius Diaconescu, Iancu Muhu, Iulian Milaț, Anca Gaiță, Ciprian Voina, Lucian Ionescu, Ionuț Chisăliță, Viorel Bașag,Răzvan Simulescu, Mihai Boru, Lucian Voina, Cornel Pârvan, Ioan Crina (vicepreședinți), Silvia Chivari (secretar executiv), Mădălina Burcă (secretar executiv adjunct), David Secășan (președinte TSD), Oana Filipescu (președinte OFSD), Mihai Navligu (președinte OSSD), Mirel Sabo (președinte PES).

