PSD Timiș nu a început consultarea internă

În județul Timiș, PSD nu a început consultarea internă privind viitorul coaliției de guvernare.
„Sorin Grindeanu este membru în organizația Timiș. N-am primit sondajul respectiv, nu știu dacă e adevărat. E posibil să fie un grup mai restrâns, dacă există această informație. Nu am această informație. Nu am intrat în discuții despre continuarea sau întreruperea mandatului domnului Bolojan. E o chestiune care există la București”, a declarat președintele PSD Timiș, Alfred Simonis. Dar, discuțiile vor avea loc în curând. „Îmi doresc o colaborare politică între premier, indiferent care o fi acela, și PSD, cel mai mare partid din coaliție. E o chestiune pe care am reproșat-o și cu alte ocazii premierului și, în general, celorlalți membri ai coaliției. Atunci când formezi o coaliție din trei partide mari și unul mic plus grupul minorităților, nu poți să iei decizii de unul singur. Trebuie să te consulți și să iei din programele electorale ale tuturor competitorilor electorali care fac parte în această coaliție. Dacă cineva ia pe persoană fizică Guvernul României, atunci ar putea să fie probleme”, a concluzionat Simonis.