Vetuța Stănescu, vești bune pentru prosumatori

Deputatul PNL Hunedoara, Vetuța Stănescu, președinte PNL Hunedoara, aduce vești bune pentru prosumatori.
„Am votat astăzi legea care sprijină românii ce produc energie verde pentru consumul propriu.
De acum, energia produsă în plus poate fi folosită pentru a reduce factura de la toate locațiile, rețeaua va funcționa ca o baterie virtuală, care stochează și compensează energia.
Ce înseamnă concret: dacă produci energie acasă, dar ai și un apartament la oraș, surplusul îți scade factura și acolo.
Prosumatorii pot chiar vinde energia rămasă, iar limita pentru compensarea cantitativă crește la 400 kW.
Peste 250.000 de români au investit deja în independența energetică.
Prin programul Casa Verde, oricine poate deveni prosumator, cu o subvenție de până la 30.000 lei.
PNL susține energia curată, economia verde și un viitor sustenabil pentru toți românii”, a declarat Vetuța Stămescu.