În 25 octombrie sărbătorim Ziua Armatei Române. Bravii noștri ostași au eliberat de armatele cotropitoare horthyste, în 25 octombrie 1944, ultima brazdă de pământ românesc, la Carei. Pentru a slăvi jertfa și eroismul lor, această zi a fost aleasă pentru a fi Ziua Armatei Române. Însă astăzi avem datoria să ne gândim cu respect și recunoștință la toate mărețele momente de eroism ale ostașilor români de-a lungul istoriei noastre.
„Nu putem vorbi altfel decât cu un profund respect despre Armata Română. Ziua e astăzi are o valoare de simbol și ne obligă la recunoștință față de toți cei care îmbracă glorioasa uniformă a Armatei Române și care veghează la liniștea noastră. Să ne gândim cu stimă și să elogiem eroismul celor care, de-a lungul anilor, și-au jertfit viața pe altarul patriei, în vajnicele lupte de la Plevna, Smârdan, unde au luptat pentru a ne aduce independența, la Mărășești, Oituz sau Mărăști, unde au murit pentru reîntregirea țării, la Păuliș, la Carei și pe alte fronturi unde au pus dragostea față de patrie mai presus de propria lor viață. Să nu-i uităm pe cei care în ultimii ani au activat în câmpurile de operații unde au câștigat respectul aliaților noștri prin modul în care și-au făcut datoria. O lacrimă pentru cei care și-au dat viața sub drapel și veșnica noastră recunoștință pentru toți cei care îmbracă uniforma militară și ne apără nouă liniștea și pacea. De Ziua Armatei Române, o sinceră urare de „La mulți ani!” tuturor militarilor români, care sunt prezenți la datorie oriunde datoria și dragostea față de patrie îi cheamă”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.

