Deputatul Vasile Nagy: Poveștile nemuritoare ale coșului zilnic sau cum se minte singur statul român

Românii o duc tot mai greu, prețurile explodează de la o zi la alta și perspectivele de viitor sunt tot mai sumbre. Pentru a încerca să țină cât de cât situația sub control, statul dispune de mecanisme care, teoretic, al trebui să estimeze care este nivelul lunar de cheltuieli pe care le poate suporta o familie pentru a rezista economic. Din păcate, cifrele vehiculate privind necesarul minim pentru consum sunt departe de realitate.
„Statul român preferă să se mintă singur, lansând statistici nereale privind necesarul minim pentru ca o familie să poată duce o viață decentă. Instituția care, printre alte obligații, o are și pe aceea de a stabili periodic criteriile generale pentru stabilirea nivelului de trai rezonabil în România este Comisia de Insolvență la nivel central. Ne-am aștepta ca valorile estimate de aceasta pentru un necesar de consum rezonabil să aibă o acuratețe maximă iar cifrele anunțate oficial să fie chiar cele reale. Din nefericire, se dovedește că raportul Comisiei de Insolvență lansează pe piață date foarte departe de realitatea traiului tot mai greu din România. Conform acesteia, o familie cu doi copii s-ar putea descurca pentru un trai rezonabil, la oraș, cu 3300 lei pe lună, sumă care include 1400 lei pentru mâncare, 175 lei pentru haine, 500 lei pentru facturi și alți 65 lei pentru diverse servicii. Nu este nevoie să fii mare specialist pentru a constata că vorbim despre o cifră oficială departe de necesarul real al unei familii. Nu găsim aici alte costuri cu care se confruntă românii: bani pentru educația copiilor, eventuale rate, chirii, sume pentru alte activități ale copiilor cum ar fi sportul și lista poate continua. Chiar suma de 500 lei lunar pentru facturi, în condițiile în care sunt sute de mii de români care au primit facturi doar pentru energia electrică de peste 1000 lei pe lună, la care se vor adăuga alte mii pentru gaze naturale sau energie termică, este exagerat de optimistă, pentru a nu spune că are dimensiunea unei adevărate dezinformări cu aparență oficială. Nu cu auto-mulțumiri și minciuni asumate senin va putea Guvernul să-i ajute pe români să depășească această perioadă dificilă. Și să nu uităm, iarna bate la ușă, cu alte costuri pe care le vom avea de suportat”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.