Deputatul Vasile Nagy: Astăzi, despre ipocrizia majorărilor de salarii în Primării

Românii o duc tot mai greu în fața avalanșei de scumpiri la energie, alimente, gaze naturale și, din păcate, lista poate continua. În loc să adopte decizii care să ajute pe toată lumea să depășească în mod decent criza care se accentuează, cei care ne conduc promovează măsuri populiste doar pentru o parte dintre cetățeni. În plus, apar dovezi de ipocrizie din partea unor decidenți care astfel caută să câștige capital electoral pe seama necazului oamenilor.
„Am aflat cu stupoare că s-a decis majorarea salariilor în administrație, într-o perioadă în care toți românii o duc greu. Lor le este dificil să înghită faptul că personalul supra-dimensionat din Primării, care de regulă îi umilește în relația directă, va avea de primit salarii umflate în timp de mare parte din populație este îngrozită în fața asaltului iernii. Și pe când ne întrebam de unde și cum vor veni banii pentru salariile mărite ale primarilor, viceprimarilor și funcționărimii din administrație, a venit răspunsul: din majorarea cu 50 la sută a taxelor locale. Asta, în condițiile în care conducătorii țării se înghesuiau să ne asigure că Guvernul nu va mări nici o taxă. Altfel spus, cei care o duc greu vor plăti, din banii lor, luxul primarilor. Și aici vine o dovadă de ipocrizie, chiar la noi, la Arad. Primarul Călin Bibarț s-a lăudat că el nu va mări nici un salariu în Primăria pe care o conduce. Asta, în condițiile în care oricum indemnizația sa este mult peste veniturile pe care le încasează cetățenii, deci el oricum încasează un salariu indecent în condițiile de acum și raportat la munca pe care o face. Primarul Bibarț se face că nu observă esența problemei: dacă legea majorării salariilor, decisă de colegii săi de partid și tovarășii lor de coaliție intră în vigoare, va fi obligat să le plătească. Altfel, va fi dat în judecată de propriii angajați și, pe lângă sporurile salariale, va plăti și cheltuielile de judecată. Și nu din buzunarul lui, ci tot din banii arădenilor. Pentru că, așa cum se vede, dărnicia Guvernului se face pe spatele românilor tot mai săraci”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.