Deputatul Vasile Nagy: Iarna bate la ușă, nivelul de trai scade și soluțiile nu se văd

Românii o duc tot mai greu, nu mai este demult un secret. Facturile pentru utilități au luat-o razna, alimentele se scumpesc de la o zi la alta iar inflația sare în aer. În loc de soluții, guvernanții se amăgesc cu false statistici care ar demonstra o ipotetică creștere economică.
„Iarna bate la ușă și românii sunt tot mai îngroziți de ce îi va aștepta nu peste mult timp. Nebunia facturilor la energia electrică și gaze naturale este departe de a se fi terminat. La ora aceasta, oamenii au parte doar de bâlbe din partea guvernanților și de așa-zise plafonări care în loc să rezolve ceva au aruncat întreg sistemul în aer. Pentru moment, unii furnizori au anunțat că sistează emiterea facturilor pentru energia electrică livrată populației pentru adaptarea softurilor. Acalmia este însă de scurtă durată după care este așteptat un adevărat tsunami al facturilor uriașe, pe care cei mai mulți dintre români nu le vor putea plăti. Prețul alimentelor crește continuu iar inflația, oficial, a atins un nedorit record. În ciuda evidenței, guvernanții se laudă cu o așa-zisă creștere economică reieșită din statistici dubioase, care este însă contrazisă crunt de realitățile vieții. Vine iarna, care oricum produce necazuri și costuri mari. Dar de această dată perspectiva pentru români este de-a dreptul dramatică. Pentru că acest guvern, din păcate, dovedește că nu are soluții la gravele probleme cu care se confruntă societatea românească”, a declarat Vasile Nagy, deputat de Arad.