Pe șantierul noii maternități din Timișoara lucrările se desfășoară în ritm alert

Astăzi, Administratorul public al județului, Marian Constantin Vasile, a verificat stadiul execuției fizice al lucrărilor de la noua Maternitate și pe cele de la șantierul de extindere al Unității de primiri urgențe.
Pe șantierul noii Maternități nu sunt probleme în execuție, conform graficului, săptămâna trecută a fost turnată placa peste demisolul ambelor corpuri de clădire, stâlpii și diafragmele de la primele două niveluri sunt ridicate, în prezent se lucrează la armarea plăcilor peste parter, după care, în termen de două săptămâni se va turna placa peste nivel, atât pentru corpul A, cât și pentru corpul B.
Lucrările se desfășoară într-un ritm alert, nu există probleme cu forța de muncă, iar în ceea ce privește achiziția materialelor și utilajelor de construcție, Consiliul Județean Timiș are deschiderea legală de a achita până la 80% din valoarea materialelor de construcție si a echipamentelor recepționate în șantier, lucru care va ajuta constructorul să respecte graficul lucrărilor, și în același timp, ne protejează de scumpirile aferente.
Au fost pregătite dispozițiile de șantier pentru ultimele retușuri, urmând să fie lansată procedura de achiziție pentru lucrările suplimentare identificate a fi necesare. Șantierul UPU se prezintă la fel de bine, clădirea este ridicată integral, pereții interiori au fost acoperiți în totalitate cu tencuială mecanizată, urmând ca până la finalul lunii iulie să fie finalizată instalația electrică, termică și sanitară în toată unitatea. De asemenea, a fost demarat procesul de achiziție a echipamentelor medicale și a mobilierului de către CJ Timiș.
Parterul noului corp va fi funcțional începând cu luna iulie a acestui an, pentru a facilita reluarea fluxului normal al pacienților Unității de primiri urgențe.